Integruota pamoka netradicinėje aplinkoje

Šių metų gegužės 15 d. trisdešimt Aukštakalnio progimnazijos šeštokų (po 5 mokinius iš kiekvienos klasės) vyko į Zarasų raj., Gražutės regioniniame parke, Veprio kraštovaizdžio draustinyje esantį „Ąžuolo“ pažintinį taką. Tai buvo ne tik edukacinė išvyka, bet kartu ir integruota geografijos, biologijos ir lietuvių kalbos pamoka netradicinėje aplinkoje. Išvykos tema - “Lietuvos miškai: įvairovė, naudojimas, pažinimas“. Po pažintinį taką mus vedė Lietuvos gamtos fondo projektų vadovas Danas Augutis, buvęs mūsų mokyklos mokinys.

Išvykos tikslas - supažindinti mokinius su miškų gamtinėmis vertybėmis ir juose nuolat vykstančiais procesais, bei pavyzdiniu saugomoje teritorijoje esančio privataus miško tvarkymu.

Pamokos metu vaikai atliko įvairias užduotis: vaikščiojo po pažintinį taką, stebėjo stendus ir klausė ekskursijos vadovo, savo užrašų sąsiuviniuose fiksavo informaciją (kokių rūšių medžių yra daugiausia, kokios biologinės rūšys augančios šiame miške yra įtrauktos į Raudonąją knygą, kokios rūšies grybų rasta pirmą kartą Lietuvoje, kaip kertami miškai, kaip juos apsaugoti). Nufotografavo įsimintiniausius vaizdus. Po pasivaikščiojimo, "Paukščių salos" sodyboje išklausė paskaitą „Atsakinga miškininkystė saugomose teritorijose“, kurią skaitė Danas Augutis. Grįžę iš ekskursijos grupėse sukūrė vaizdinę medžiagą, kurioje užfiksuota visa svarbiausia išgirsta informacija, nuotraukos ir įspūdžiai iš ekskursijos (kuriuos mokiniai išsakė eilėraščiais ir miniatiūromis). Į išvyką vyko po kelis mokinius iš kiekvienos klasės, todėl jie savo darbus pristatys klasės draugams per pamokas.

Mokinius išvykoje lydėjo ir atliekant užduotis konsultavo geografijos mokytoja Inga Šulcienė, biologijos mokytojos Ona Ilčiukienė ir Lina Pavilionytė. Miniatiūras ir eilėraščius kurti talkino lietuvių kalbos mokytoja Loreta Lekavičienė.

Edukacines išvykas į „Ąžuolo“ pažintinį taką, kartu su Lietuvos gamtos fondo atstovais organizuojame jau nuo 2008 metų. Tai kartu puiki profesinio orientavimo priemonė, nes supažindina su pavyzdiniu saugomoje teritorijoje esančio privataus miško tvarkymu. Šios išvykos yra Lietuvos gamtos fondo projekto „Atsakingos miškininkystės skatinimas Lietuvoje” dalis.

Pažintinis miško takas

„Ąžuolas“ jisai vardu.

Čia aplinkui vien tik balos,

Pilna pelkių ir raistų.

Pušys stiebiasi aukštyn,

Takas tęsias dar tolyn.

Jei aplink apsidairysi,

Daug grožybių čia išvysi.

Beržynėly tupi strazdas,

Baigias netoli jau takas.

Ąžuolas čia pat žaliuoja,

Šakos jo grakščiai linguoja.

6e klasės mokinė Solveiga Malaiškaitė